mapa strony   |   kontakt   |

ZASADY PRZYJĘCIA DO DOMU I ODPŁATNOŚĆ ZA POBYT

Wersja archiwalna zmieniona dnia 24.02.2017
Kierowanie do Domu Pomocy Społecznej w Górnie


Warunkiem skierowania do Domu Pomocy Społecznej jest pisemny wniosek osoby zainteresowanej lub opiekuna prawnego złożony do ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na miejsce pobytu osoby kierowanej. Wniosek taki może też zgłosić inna osoba fizyczna lub prawna, powiatowe centrum pomocy rodzinie lub ośrodek pomocy społecznej. W szczególnych przypadkach o umieszczeniu może zdecydować sąd rodzinny bez zgody osoby kierowanej.

Decyzję o skierowaniu do Domu Pomocy i decyzję ustalającą opłatę za pobyt w Domu Pomocy wydaje organ gminy właściwy dla tej osoby w dniu jej kierowania do Domu Pomocy. W razie niemożności umieszczenia w Domu z powodu braku wolnych miejsc powiadamia się osobę o wpisaniu na listę oczekujących oraz o przewidywanym terminie oczekiwania na umieszczenie w Domu Pomocy.W przypadku posiadania wolnych miejsc Dyrektor Domu powiadamia pisemnie osobę oczekującą ( lub jej przedstawiciela ustawowego) o terminie przyjęcia.

Niezbędna dokumentacja dotycząca przyjęcia jest przygotowywana przez właściwy ośrodek Pomocy społecznej ( wywiad rodzinny, opinie dot. stopnia sprawności fizycznej i psychicznej, decyzję organu emerytalno-rentowego lub ośrodka pomocy społecznej ustalającego wysokość otrzymywanego świadczenia).


Odpłatność za pobyt w Domu Pomocy


Pobyt w Domu Pomocy Społecznej w Górnie jest odpłatny w wysokości średniego miesięcznego kosztu utrzymania. Koszt ten jest ustalany przez starostę i publikowany w Wojewódzkim Dzienniku Urzędowym do 31 marca każdego roku.).

Obecnie koszt pobytu w Domu wynosi 3.256,50 zł zgodnie z Zarządzeniem Starosty Rzeszowskiego Nr II/2/2017 z dnia 3 lutego 2017 roku w sprawie ustalenia średniego miesięcznego kosztu utrzymania mieszkańca w domach pomocy społecznej w powiecie rzeszowskim w 2017 roku.



Obowiązani do wnoszenia opłat za pobyt w Domu są w kolejności:


1) mieszkaniec Domu, nie więcej jednak niz 70% swojego dochodu,

2) osoba zobowiązana do alimentacji, małżonek, zstępni przed wstępnymi ( tj. rodzina w linii prostej: dzieci płacą za rodziców, rodzice za dzieci, wnuki za dziadków) z uwzględnieniem kryterium dochodowego określonego w ustawie.

3) gmina z której osoba została skierowana do Domu Pomocy Społecznej w wysokości stanowiącej różnicę między średnim kosztem utrzymania w placówce a opłatami wnoszonymi przez osobę skierowaną do Domu i ewentualnie jej rodzinę. Jeśli rodzina nie osiąga kryterium dochodowego to obowiązek ponoszenia opłat do 70 % dochodu mieszkańca Domu w całości pokrywa gmina.

Odpłatność za pobyt w Domu Pomocy Społecznej mogą wnosić także osoby nie wymienione powyżej.
Opłaty te mogą wnosić zarówno osoby spokrewnione (np. kuzyn, ciotka) jak i osoby niespokrewnione z mieszkańcem. Wysokość wnoszonej przez nich opłaty jest dowolna, ustalana przez te osoby (gmina nie ma prawa narzucić wysokości opłaty) i w każdym czasie może zostać zmieniona lub osoba ta może zrezygnować z jej wnoszenia.

Sprawy związane z kierowaniem do domu pomocy społecznej i odpłatnością za pobyt regulują przepisy ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2009 r. Nr 175, poz.1362 z późn. zm.).
Pokaż metryczkę tego dokumentu drukuj 
Podpisał: ELŻBIETA KAPŁON
Dokument z dnia: 22.04.2015
Dokument oglądany razy: 1 151
Opublikował: Ela Szot
Publikacja dnia: 24.02.2017
 
Ukryj metryczkę tego dokumentu     drukuj 


bip.gov.pl